Profil školy
História Súkromnej základnej umeleckej školy Talent-Um na Okružnej ulici sa začala písať v septembri 2006. Škola už vtedy, a to dokonca ako jediná v okrese, otvorila všetky študijné odbory: hudobný, tanečný, výtvarný a literárno-dramatický. Pod vedením obetavých pedagógov, no predovšetkým vlastnou usilovnosťou sa žiaci dokázali pripraviť na svoje prvé verejné vystúpenie - rodičia a priatelia školy im zatlieskali už na polročnom koncerte vo fenruári 2007.
Bohatá koncertná činnosť žiakov a učiteľov je vôbec charakteristickou črtou školy. Žiaci ju navštevujú kvôli naplneniu svojej prirodzenej túžby po tvorivosti. Postupne sa učia orientovať v umeleckých žánroch. Hra na hudobných nástrojoch, spev, tanec, dramatický a výtvarný prejav sa stávajú ich celoživotnou potrebou a prostriedkom, ako spoznávať seba a chápať okolie. Verejné vystupovanie, ku ktorému sú žiaci vedení, im pomáha nielen precítiť interpretované diela, ale pestuje v nich schopnosť sústrediť sa na konkrétny výkon a získať zdravé sebavedomie ako devízu pre celý budúci život.
SZUŠ Talent-Um vznikla ako alternatíva v umeleckom vzdelávaní na základnom stupni. Poskytuje plnohodnotné vzdelanie, ale aj otvorený, ľudský prístup a dialóg medzi učiteľom a žiakom. Škola sa snaží napĺňať podstatu vzdelávania - odovzdávať poznatky a skúsenosti učiteľov žiakom - svojim následovníkom. V jej priestoroch vládne duch tvorivosti a atmosféra rodiny. V žiadnom prípade nie strach zo zlých známok či bezduchý samoúčelný dril.
Nové priestory na Okružnej ulici 3552 (september 2009) priniesli širšie možnosti rozvíjať nadanie detí. Zvýšil sa počet tried a zlepšilo materiálne vybavenie. Napr. žiaci hudobného odboru majú k dispozícii špičkové nástroje. Svoje výkony si môžu dokonca nahrávať v profesionálne vybavenom štúdiu a učiť sa pri počúvaní záznamu. Výtvarný odbor dostal techniku na výučbu počítačovej grafiky. V budove školy sú dve tanečné sály, ktoré slúžia aj na koncertnú činnosť. Jednotlivé odbory pripravujú spoločné multimediálne projekty.
Škola si pre skvalitnenie vyučovania pozýva pravidelne externých spolupracovníkov a organizuje rôzne workshopy, kde sa žiaci oboznamujú s najnovšími poznatkami. Škola úzko spolupracuje so všetkými významnými kultúrnymi inštitúciami (Zemplínske múzeum, Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického, Zemplínske osvetové stredisko, Vihorlatské osvetové stredisko, Vihorlatské múzeum) Vynikajúce väzby a kontakty majú žiaci a učitelia v oblasti folklóru (Zemplín, Zemplínik, Chemlon, Chemloňáčik, Lipovec, Rovina).
Široký záber učiva pomáha žiakom a absolventom uplatniť sa individuálne alebo v súboroch od vážnej hudby cez folklór až po populárne žánre. Mnohí po ukončení základného štúdia pokračujú v ďalšom umeleckom vzdelávaní. Prirodzenú súťaživosť a motiváciu žiakov podporuje účasť a dosahované výsledky v regionálnych i celoštátnych konfrontáciách. Z prehliadok a súťaží si žiaci všetkých odborov pravidelne prinášajú ceny, medaily či diplomy, ktoré zdobia steny školy.
Príďte sa sami presvedčiť - v našej škole ste vždy srdečne vítaní!